Рейтинг найнадійніших банків України
Який банк шукає середньостатистичний громадянин України для того, щоби відкрити депозитний рахунок? Найчастіше багато людей шукають, найнадійніший банк. На думку багатьох простих громадян, надійні банки – це найкращі банки. Як показує практика, загальна надійність банку є ключовим фактором для встановлення довгострокових відносин між банком та його клієнтами. Під надійністю зазвичай розуміють ступінь довіри та впевненості клієнтів банку у фінансовій його стійкості. Не завжди найбільші банки мають високий рейтинг довіри в населення.
Надійність банку може бути оцінена за різними критеріями: за фінансовою стійкістю, ліквідністю, рейтингами незалежних фахівців, репутацією, страхуванням вкладів, інформаційною доступністю та ін. У рамках цієї невеликої статті наведемо рейтинг найнадійніших банків України за найважливішими критеріями.
ТОП 10 банків із фінансової стійкості
Фінансова стійкість банку - це здатність банку справлятися з економічними труднощами, зберігаючи при цьому свою фінансову стабільність і здатність виконувати свої зобов'язання перед клієнтами та іншими контрагентами. Вона є ключовим аспектом здоров'я банківської системи та важливим фактором для забезпечення довіри з боку вкладників та інвесторів.
Основні показники фінансової стійкості банку: капіталовкладення, активи та зобов'язання, ліквідність, якість активів, рентабельність. Оцінка фінансових показників банку, таких як капіталізація, прибутковість, співвідношення власних коштів та загальних активів може дати уявлення про його фінансову стійкість. При цьому банк повинен мати достатню кількість ліквідних активів для того, щоб у будь-який момент часу задовольнити запити клієнтів на зняття коштів.
ТОП 10 українських банків з фінансової стійкості має такий вигляд (у дужках вказано оцінку фахівців за п'ятибальною шкалою):
- Укрсиббанк - 4,34
- Райффайзенбанк - 4,25
- ОТП Банк – 4,24
- Кредит Агріколь Банк (КАБ) - 4,12
- Кредобанк – 3,90
- Прокредит – 3,78
- Піреус Банк – 3,57
- Приватбанк - 3,50
- ПУМБ - 3,48
- Ощадбанк - 3,23
Десятка найкращих банків за величиною депозитів
Фактично – це "народний рейтинг" банків України. Чому? Відповідь проста – люди несуть свої гроші до того банку, якому найбільше довіряють.
- Приватбанк
- Ощад
- Універсал Банк
- Райффайзенбанк
- ПУМБ
- СенсБанк
- Укрсиббанк
- Укрексімбанк
- Укргазбанк
- ОТП Банк
Лояльність вкладників
Під лояльністю вкладників розуміють прихильність клієнтів банку до його депозитних продуктів, а також рівень успішності діяльності банку на роздрібному сегменті депозитного ринку. У дужках вказано оцінку фахівців за п'ятибальною шкалою:
- Універсалбанк - 4,8
- КАБ - 4,5
- Кредобанк – 4,5
- Абанк - 4,5
- ПУМБ – 4,4
- Південний – 4,4
- Укрсиббанк – 4,3
- Приватбанк - 4,2
- Райффайзенбанк - 4,0
- Ощадбанк - 4,0
Найкращі банки з погляду фінансових експертів
Фахівці визначають рейтинг банку на основі основних фінансових критеріїв, що відображають фінансову стабільність, ефективність управління, репутацію та інші аспекти роботи банку.
Ключовий показник фінансової стійкості банку, на думку експертів, – розмір та структура капіталу. Великий капітал забезпечує банку захист від втрат та підвищує довіру з боку клієнтів та регуляторів. Про забезпечення платоспроможності банку говорить його ліквідність (здатність банку швидко конвертувати активи у готівку).
На основі базових показників роботи банку аналітики розраховують його кредитний рейтинг, який вказує на ризик дефолту та впливає на вартість позикового капіталу. А ось ключовими факторами для інвесторів та акціонерів є рентабельність банку (ефективність управління активами та забезпечення прибутковості банку).
Важливе значення має репутація банку та довіра до нього з боку вкладників, які безпосередньо пов'язані з якістю управління – компетентністю та ефективністю керівництва.
На фінансову стабільність та репутацію банку надає ступінь регулювання та дотримання законодавства. У сучасному світі важливими факторами також є рівень технологічної оснащеності та здатність банку адаптуватися до нових тенденцій у фінансовій сфері.
- Приватбанк - 4,63
- Укрсиббанк – 4,48
- КАБ - 4,48
- Ощад - 4,33
- Райффайзен - 4,33
- Кредобанк – 4,19
- Украесімбанк – 4,11
- Укргазбанк - 4,11
- ОТП Банк – 4,04
- Прокредит – 3,89
Загальний рейтинг стабільності банків
- Укрсиббанк – 4,35
- КАБ - 4,32
- РайффайзенБанк – 4,18
- Кредобанк – 4,17
- ОТП Банк – 3,97
- Приватбанк - 3,97
- Універсал Банк – 3,87
- ПУМБ - 3,84
- Сенс Банк - 3,76
- Прокредитбанк - 3,74
- Ощадбанк - 3,72
На що ще звертати увагу при виборі банку
Вибираючи той чи інший банк, доцільно ознайомитися з рейтингами незалежних спеціалізованих агентств, таких як Moody's, Standard & Poor's, Fitch, які можуть надати інформацію про кредитоспроможність та стабільність банку.
Не завадить вивчити історію та репутацію кредитно-фінансової установи, почитати відгуки клієнтів. Дана інформація може дати уявлення про те, наскільки довго банк існує, як довго він успішно функціонує і як він задовольняє потреби клієнтів.
Важливе значення має аспект страхування вкладів, що може стати додатковим забезпеченням вкладників у разі фінансових труднощів банку. Також важливу роль відіграє доступність інформації про фінансове становище банку над ринком. Чим простіше для клієнтів отримати актуальні фінансові дані, тим легше оцінити надійність банку.